Automatinis diskų ar skirsnių prijungimas Linux OS

Turbūt buvote bent kartą įsirašę linux ir susidūrę su problema, jog norint patekti į kokį nors disko skirsnį arba kitą savo diską, prašo įvedinėti root slaptažodį. Su tuo pačiu susidūriau ir aš, pirmą kartą su Kubuntu 8.04, tuomet radau sistemos nustatymuose diskams skirtą skiltį, kur tiesiog sudėjau varnytes ir leidau visiems useriams užkrauti reikiamus diskus. Šiuo metu turiu 8.10 instaliaciją (KDE 4.2), kur tokios skilties sistemos nustatymuose nebėra. Pavargau jos ieškoti ir nutariau, jog paprasčau yra paredaguoti atitinkamą failą, nei knistis ieškant nustatymų. Pasidalinsiu ir su Jumis.

Taigi pirmiausia mums reikia nuspręsti, pagal ką atpažinsime įrenginius / skirsnius. Tai galima padaryti naudojant UUID, /dev/sdxy arba pagal disko pavadinimą. Primygtinai siūlau tai daryti pagal UUID, nes jis yra nekintantis, kitaip nei disko etiketė (label) ar jo vieta (/dev/sdxy). Nepulkite panikuoti, kad įrenginių ir skirsnių UUID nežinote, tuojau pasakysiu kaip juos sužinoti. Yra du būdai, jei bijote komandinės eilutės, galite naviguoti su failų naršykle iki [b]/dev/disk/by-uuid[/b]. Aš rinkausi komandinę eilutę

ls -la /dev/disk/by-uuid

Taigi, visų įrenginių ir skirsnių UUID jau turite. Kaip priversti operacinę juos prisijungimo metu užmountinti (prijungti)? Labai paprastai (kai į tai įsigilini :D). Tereikia atlikti šiek tiek pakeitimų /etc/fstab faile. Tą reiktų daryti superuserio teisėmis:

sudo kate /etc/fstab

kate – teksto redaktorius, galite naudoti kokį norite pvz write, kwrite, vi.

Pirmasis žvilgsnis į atsivėrusį failą – tamsus miškas. Štai kaip atrodė maniškis:

Matome, jog prijungti du skirsniai pagal UUID, vienas sisteminis prie /, kitas swap.
Kaip dabar prijungti?
Fstab įrašo sintaksė yra tokia:

[Įrenginys] [Prijungimo taškas] [Failų sistemos tipas] [Nustatymai] [Dump] [Pass]

Ką paskutinieji du elementai reiškia, nežinau, pagal nutylėjimą rašome 0. Štai pavyzdys mano dviejų prijungtų skirsnių (šitas dvi eilutes pridėjau failo pabaigoje):

Taigi matome UUID, prijungimo tašką (reikia, kad direktorija jau būtų sukurta), failų sistemą. Manau čia viskas aišku. Sustokime prie nustatymų. Pagrindinės galimybės yra tokios:

auto – įrenginys ar skirsnis bus prijungtas automatiškai užkraunant OS
noauto – atvirkštinė reikšmė auto
exec / noexec – leisti/drausti dvejetainių laikmenų vykdymą skirsnyje
ro – prijungti tik skaitymui
rw – prijungti skaitymui ir rašymui
user – leisti prijungti įenginį bet kuriam vartotojui. Tai automatiškai reiškia noexec
nouser – leisti tik root vartotojui prijungti įrenginį. Tai numatytas nustatymas
defaults – naudoti numatytuosius nustatymus. Analogiška rw, exec, auto, nouser

Perkraunate kompiuterį ir mėgaujatės automatiniu prijungimu. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *