Baltai žydrų – Societa Sportiva Lazio istorija

S.S. Lazio – sporto klubas, įsikūręs Italijos sostinėje Romoje. Tai didžiausia sporto draugija Europoje, vienijanti 37 disciplinas, pradedant kriketu, baigiant parašiutų sportu. Tačiau ne apie tai noriu Jums papasakoti. Ši klubą labiausiai garsina vyrų futbolo komanda, savo daugiau nei šimtmetį(klubas įkurtas 1900m. Sausio 9d.) trunkančią istoriją papuošusi ne vienu titulu. Būtent S.S. Lazio futbolo klubui ir skiriu ši straipsnį.

Klubą įkūrę devyni asmenys norėjo apimti ne tik Romos miestą, bet ir visą regioną(Lazio), todėl komandą ir pavadino šio regiono vardu. Klubo baltai žydras spalvas įtakojo Graikijos vėliava. Klubo simbolis – kiaušinis asocijuojasi su Romos imperijos simboliu. 1902m. futbolo klubas sužaidė pirmąsias savo rungtynes istorijoje – 3:0 nugalėjo S.S. Virtus. Pirmaisiais klubo gyvavimo metais didesnių pergalių nepavyko pasiekti. 1927m. Lazio buvo vienintelis Romos klubas, kovojęs prieš fašistų režimo bandymus sujungti visus miesto klubus į vieną, taip atsirado A.S. Roma. Didžiausi klubo pasiekimai iki 2-ojo pasaulinio karo – pirmajame Seria A čempionate 1929m. puolėjas Silvio Piola tapo rezultatyviausiu čempionato žaidėju, o 1937m. čempionate klubas užėmė antrąją vietą.

Šeštajame dešimtmetyje klubas nerodė aukštų rezultatų, tačiau sugebėjo laimėti Italijos taurę 1958m., nors tų metų čempionate užėmė tik 12-ąją vietą. Po dviejų metų Lazio sugebėjo iškristi į Seria B, tačiau dar po dviejų sezonų grįžo į aukščiausiąjį divizioną. Septintajame dešimtmetyje klubas dar kartą buvo iškritęs i Seria B, bet vėl po dviejų metų grįžo. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje klubas ir toliau migravo tarp Seria A ir Seria B, vėliau netgi tapo Italijos čempionais 1973-74 metų sezone. Tuo tarpu devintojo dešimtmečio pradžia klubui buvo viena tragiškiausių – klubas tris sezonus iš eilės žaidė Seria B ir net buvo beiškrintąs į Seria C. Tuo metu prie klubo vairo stojo treneris Eugenio Fascetti, sugebėjęs ištempti klubą iš duobės.

Dvidešimtas dešimtmetis vertas išskirtinio dėmesio. Sergio Cragnotti pakeitė klubo istoriją visiems laikams. Jis ilgam terminui investavo į klubą, jog šis galėtų įsigyti pajėgių žaidėjų ir būtų konkurencingas Seria A čempionate. Cragnotti ne kartą laužė transferų rekordus, siūlydamas sumas už reikalingus žaidėjus – už Juan Sebastian Veron paklota 18 milionų svarų, už Christian Vieri 19, o už Hernan Crespo perėjimą iš Parma klubo sumokėta 35 milijonai svarų sterlingų. 1993m. Lazio Seria A finišavo penktas, 1994m. – ketvirtas, 1995m. – antras, 1996m. – trečias, vėl ketvirtas 1997 metais. 1998m. laimėta Italijos taurė, o 1999m. laimėtas Europos taurių laimėtojų čempionatas bei antra vieta Seria A, taip pat Italijos Super taurė. 2000 metais klubas laimėjo savo antrąjį scudetto, laimėjo Italijos taurę ir Europos Supertaurę.

2000m. Lazio dar sugebėjo laimėti Italijos taurę ir Seria A čempionate užimti trečiąją vietą, tačiau trenerio Sven Goran Eriksson pasitraukimas pagreitino jau prasidėjusį klubo nuopuolį. Pinigai baigėsi, dar labiau jie buvo švaistomi tokiais pirkiniais kaip Gaizka Mendieta už 28 mln. svarų. Klubas 2001-02 čempionate finišavo šeštas ir uždarė visus kelius klubui į Europos turnyrus. Į finansinius skandalus įtrauktas Cragnotti buvo priverstas palikti klubą 2002m. Iki 2004m. klubo valdyba buvo priversta išparduoti žvaigždes, taip pat ir klubo simbolį Nesta, kad galėtų padengti milžiniškas skolas. Vėliau klubas buvo parduotas verslininkui Claudio Lotito, kuris klubą valdo iki šiol. Tų pačių metų vasarą 36 metų Paolo Di Canio sutiko žaisti klube, jis savo iniciatyva sumažino savo atlyginimą 75%, kad nebūtų našta ir taip didelių skolų kamuojamam klubui, kuriame, beje, jis ir pradėjo savo karjerą. Paolo pavyzdžiu pasekė dar keletas veteranų, 2005m. treneriui Delio Rossi formuojant komandą, komandos veteranai Angelo Peruzzi, Fabio Liverani, Ousmane Dabo sutiko sumažinti savo algas. Ši strategija visiškai pasiteisino ir šiemet skolų dvidešimčiai metų į priekį kamuojamas klubas pateko į UEFA Cup.

Koks klubas be savo gerbėjų ir ultrų. Ne išimtis ir S.S. Lazio. Istoriškai daugiausia Lazio gerbėjų yra šiauriniuose Romos rajonuose. Didžiausia ultrų grupė šiuo metu – Irriducibili Lazio, gyvuojanti nuo 1987m. Irriducibili Lazio yra siejama su dešiniojo sparno ideologijomis.

Lazio ir ultrų istorija (verta pažiūrėti):

Irriducibili Ultras Lazio Since 1987:

Taigi vienas seniausių Italijos klubų, dar visai neseniai buvęs ant bankroto slenksčio, bando kilti į dar vieną Europos šturmą. Tiesa, lengva nebus. Šia vasarą pasirašyti kontraktai su jaunais ir dar nelabai kam žinomais žaidėjais rodo, klubas ir toliau remiasi taupymo programa ir bandys siekti aukštų rezultatų neturėdami aukšto lygio žvaigždžių(nebent galima išskirti Simone Inzaghi). Tačiau kaip matėme, pastarųjų metų taupymo strategija pasiteisino. Todėl palinkėkime šiam didžiam klubui sėkmės ateityje, o svarbiausia – išbristi iš skolų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *