Kaip įdiegti Ubuntu Netbook Remix?

Įsigyti netbook’ą galima su įvairiomis operacinėmis sistemomis. Tačiau ką daryti, jei norimas kompiuteris parduodamas su simpatijos nekeliančia operacine sistema? Aš žinau atsakymą – nusipirkus pakeisti operacinę sistemą arba turėti keletą jų. Taigi jei nusipirkote netbook’ą su Windows operacine sistema, tačiau mieliau naudotumėte atvirąjį kodą, šis įrašas skirtas būtent Jums.

Mano atvejis – Samsung NC10 ir Windows XP. Jau prieš pirkdamas turėjau galvoje, jog įsirašysiu Linux operacinę, tik nežinojau kokią distribuciją. Pasidomėjęs radau, kad šiuo metu neblogai vertinama ir daugelyje netbook’ų išbandyta neblogai veikė Ubuntu Netbook Remix (UNR) operacinė sistema.Tiesa, savo stacionariame kompiuteryje naudoju Kubuntu (tiesiog ubuntu su KDE grafiniu moduliu (ubuntu naudoja gnome)), o Kubuntu Netbook Remix dar tik testuojama, tad daug negalvojau ir pasirinkau UNR, juolab geriau specialiai netbook’ui pritaikytas interfeisas bei nemaža krūva naudingos ir specialiai netbook’ams pritaikytos programinės įrangos, nei griozdiškas XP.

Kaip įdiegti UNR? Pirmiausia reikia parsisiųsti šia operacinę ir susikurti užkraunamą usb įrenginį (bootable usb stick). Tiesa, ne visi usb raktai gali veikti kaip užkraunamieji. Išbandžiau su vienu – nepavyko, tuomet panaudojau savo nešiojamą kietąjį diską. Ant usb rakto pakuotės turėtų būti informacija, ar jis “bootable”, ar ne. Bet dabar apie viską nuo pradžių.

 1. Parsisiunčiame UNR. Tai galima padaryti iš ubuntu.com, jei tiksliai – čia .
 2. Turime ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img bylą savo kompiuteryje. Ją reikia įrašyti į laikmeną, iš kurios ją diegsime. Įrašyti galima keliais būdais:
  1. Ubuntu aplinkoje naudojantis ImageWriter programa(grafine).
  2. Linux komandinės eilutės pagalba:
   sudo dd if=/kelias/iki/ubuntu-9.04-netbook-remix-i386.img of=/dev/device bs=1
   dev/device yra įrenginys, į kurį įrašysite operacinę sistemą. Kaip įrenginys atpažįstamas Jūsų sistemoje, galite pažiūrėti komanda sudo fdisk -l. Prieš įrašinėjant, reiktų išmontuoti įrenginį:
   sudo unmount /dev/device
  3. Windows aplinkoje, naudojantis Win32 Disk Imager programa.
   Daugiau būdų, paveikslėlius ir išsamesnius paaiškinimus rasite šiame puslapyje . Norėčiau pabrėžti, jog visi duomenys tame įrenginyje bus prarasti, todėl būkite atsargūs ir būtinai pasidarykite atsargines jų kopijas.
 3. Prijunkime įrenginį prie netbook’o ir įjunkime pastarąjį. Jei užkrovė ne iš įrenginio, o iš netbook’o kietojo disko tą pačią Windows XP, nuo kurios bėgame, reikės pakeisti netbook’o BIOS nustatymus, jog pirma įkrovos ieškotų mūsų prijungtame diske, o tik paskui netbook’o kietąjame diske. Štai kaip tas nustatymas atrodo pas mane:

  Įrenginiai aukštyn žemyn valdomi mygtukais F5 F6.
  Pakeitę nustatymus perkrauname kompiuterį ir laukiame, kol užkraus UNR instaliaciją. Jei neužkrovė, tuomet netinkamai įrašyta operacinė sistema į įrenginį arba tiesiog įrenginys netinkamas.

 4. Apie pačią instaliaciją pasakoti daug nereikia, ji dar paprastesnė, nei tarkim Windows XP. Reikės rinktis, į kurį skirsnį norite įrašyti UNR. Patariu rinktis tą, kuriame dar nėra operacinės sistemos, nes visi duomenys tame skirsnyje bus prarasti (bus suformatuotas kaip ext3). Diegimui pasibaigus, netbook’as persikraus ir galėsite rinktis, kokia operacine sistema norite naudotis. Mano nuotraukoje matyti, jog galima naudoti jau dvi kernelio versijas, nes prieš fotografuodamas jau atnaujinau visus UNR paketus.
 5. Lieka tik susikonfigūruoti operacinę sistemą pagal sao poreikius. Galima atstatyti ir standartinį ubuntu vaizdą, rinktis Jums. Pridursiu, jog veikia ne visi Samsung NC10 media mygtukai, bet veikia pagrindiniai: garso bei apšvietimo reguliavimas, baterijos lygis ir kiti. Jei esate užsispyrę ir norite priversti veikti tuos mygtukus, pasinaudokite čia esančia informacija.

Keletas ekranvaizdžių:

Resursų naudoja tikrai nedaug, žemiau pateikiami duomenys su įjungtu skype, firefox (gmail, facebook ir dar keliomis kortelėmis):

P.S. Naudotą laimeną reikės suformatuoti pavyzdžiui į ntfs ar ext3 failų sistemą. Aš tam naudojau gparted (sudo apt-get install gparted ntfsprogs).

1 comment on “Kaip įdiegti Ubuntu Netbook Remix?”

 1. Eugenijus Reply

  Na nieko po kokiu meteliu ismoks normaliai spama siuntinet 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *