Padovanok savo kraujo – suteik galimybę gyventi

Tai yra įrašas, kuriam subręsti man reikėjo laiko. Taip pat reikėjo ir turėti auditoriją, kuriai tai galima rašyti. Manau ir pirmąją ar antrąją sąlygas tenkinu – blogeriai protingi, išsilavinę ir subrendę žmonės. Kiti mano skaitytojai taip pat. Pirmiausia klausimų-atsakymų forma papasakosiu apie kraujo donorystę, paskui apie savo apsilankymus Nacionaliniame kraujo centre.

Kodėl turėčiau duoti kraujo? Manau kiekvienas iš mūsų turėtų įsidėti sau į galvą, jog tai socialinė pareiga. Patekę į avariją ar dėl kitos priežasties nukraujavę nesusimąstome, kas išgelbėjo mums gyvybę. Tai tokie pat žmogeliukai kaip mes, “paskolinę” (niekada nežinai, kada gali tekti atsiimti) savo kraujo. Mano manymu, nėra sunku skirti pusvalandį apsilankymui kraujo centre.

Ar tai nekenkia?. Nesu medikas, tačiau man Nacionaliniame kraujo centre paaiškino, jog šioks toks nuleidimas skatina naujo, “šviežesnio” kraujo gamybą. Žmogus organizmui nekenksminga prarasti 10% savo cirkuliuojančio kraujo, o kur dar kepenyse ir tulžyje kaupiamas kraujas, kuris būna panaudojamas esant trūkumui.

Ar aš galiu duoti kraujo? Jei Jums daugiau nei 18 ir mažiau nei 65 metai, pirmyn į kraujo centrą! Galima ir 17-mečiams, tačiau reikia atsivesti vieną iš tėvų, kuris duotų sutikimą. Taip pat reikia sverti daugiau, nei 50 kg. Prieš imant kraują, tenka trumpai apsilankyti pas vietoje esančią daktarę, kuri nuspręs, ar Jūs galite jo duoti. Ten atsižvelgiama į tai, ar paskutiniu metu nesirgote ir panašiai, tiesiog konsultacija su daktare. Visa informacija lieka konfidenciali.

Kokia man iš to nauda? Šito klausimo galima buvo ir nenagrinėti. Yra žmonių, neturinčių sąžinės ir duodančių kraujo už pinigus, tačiau tokių aš visiškai netoleruoju.
Davę kraujo gausite hematogeno, arba kaip aš gavau šiandien – visą šokoladą (nuotrauka žemiau). Kita vertus, nauda galima pavadinti tai, jog sužinosite savo kraujo grupę (jei nežinote), taip pat galite sužinoti apie ligas pirmiau, nei pajusite jų simptomus. Kraujas tiriamas, radus ką nors negero, Jums bus pranešama. Tarsi tyrimas nemokamai.

Kaip man duoti kraujo? Tereikia susirasti kur. Nacionalis kraujo centras turi filialus Vilniuje, Klaipėdoje ir Panevėžyje, tuo tarpu Kraujo Donorystės Centras Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Alytuje. Nežinau kuo šios dvi įstaigos skiriasi, tačiau man tai visiškai nerūpi.
Susipažinti su kraujo davimo procedūra galite čia.

Kadangi mano kraujo grupė tokia, kokios visdada trūksta labiausiai, papildomos motyvacijos nereikia. Štai kaip vizualiai Kraujo donorystės centras pateikia informaciją apie turimą (trūkstamą) kraują:

Nacionalinio kraujo centro tekstinė informacija:

Tendencijos aiškios. Mano šiandieninė išvyka į Nacionalinį kraujo centrą baigėsi tuo, jog ramiai atidaviau dalelę savęs, tuomet buvau maloniai nustebintas gautu šokoladu 🙂 Taip pat įteikė lapelį, įrodantį, kad kraujo daviau neatlygintinai. Kai lankiausi pirmą kartą, gavau įrėmintą pažymėjimą, jog pirmą kartą daviau kraujo.

Pirmojo karto pažymėjimas:

Firminis Nacionalinio kraujo centro šokolodas:

O štai kvitas, įrodantis, kad kraujo daviau neatlygintinai:

Tikiuosi ši rašliava privertė bent kiek susimąstyti. Būtų labai gražu, jei tokia iniciatyva išplistų kituose tinklaraščiuose, labiau skaitomuose, nei mano. Kiekvienas blogeris aprašytų savo vizitą kraujo centruose .. 🙂 Juk taip nesunku padėti kitam!

8 comments on “Padovanok savo kraujo – suteik galimybę gyventi”

 1. easgd Reply

  Esu daves taip pat ,net 3 kartus 🙂 kilnus poelgis. 8) :shy:

 2. vjusta Reply

  Spaudžiu dešinę už kilnų poelgį:) Aš liepą keliausiu antrajam kartu, kadangi mano kraujas labai jau trokštamas kraujo centro (gi jis universalas, maišyk su kuo nori) 🙂

 3. Justinas Reply

  O maniškis kaip tik nemaišomas su niekuo, todėl mano grupės žmonėms tinka tik šitos grupės kraujas 🙂 Be to, aš čia ne girtis norėjau, o paskatinti kitus tai daryti 🙂

 4. Eugenijus Reply

  Kai buvau lietuvoje tai centre teko praeinant matyti palatke kur eme krauja. Nustebau, nes norinciu tikrai buvo nemazai.
  Siaip gal ir as ryzciausi, bet mano kraujas netinkamas, nes esu sirges gelta. 🙁

 5. Rokas Reply

  Hem, senai norėjau duoti kraujo, tačiau vis dar nedaviau 🙂 Teks tą padaryti per vasarą 🙂 Mano kraujas taip pat retas, tai manau išgelbėsiu kam gyvybę ir galbūt jis man išgelbės kaip man to labai reiks 🙂 Ai, kaip dėl alkoholio vartojimo po davimo? Girdėjau negalima gerti 10 dienų ir t.t., ar tai tiesa ar tai tik rekomenduojama? Tarp kitko, ar nesijaučia joks išbalimas ir t.t.?

 6. Justinas Reply

  Kai aš buvau, tai tik vienas vienintelis ir tebuvau 🙂 Manau, kad tai tik rekomenduojama nevartoti alkoholio, tačiau aš pats po procedūros tik šiek tiek lėtesnis jaučiausi kelias valandas, tačiau vėliau vėl normaliai 🙂 Vienu žodžiu tai neįtakoja žmogaus labai smarkiai 🙂

 7. Mantas Reply

  Aš jau pradedu bijot eit, vis pulsas stipriai per didelis 🙂
  Na bet šiaip pazyziu ir praleidžia (nors ir labai nenoromis). Kol kas 3 kartus. Paskutinį katą sutiko praleist tik su sąlyga, kad grįšiu ne anksčiau nei po 4 mėnesių.

 8. Vilma Reply

  Sveili visi, as taip pat esu kraujo donore. Jauciu didziule pagarba tiems kurie, naetlygintinai duoda kraujo ar jo komponentu. taip pat noreciau padrasinti busimus donorus, kurie labai nori jais tapti, bet nesiryzta del nepagristu baimiu. Visa procedura yra neskausminga, trunka nuo 15 iki 20 min.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *