Pascal kompiliavimas linux aplinkoje

Kartais sunku rasti informacijos apie linux lietuvių kalba. Stengsiuos kartas nuo karto parašyti kokią pamokėlę. Aš naudoju kubuntu 8.04, kitose distribucijose gali skirtis kaikurie dalykai.

Dabar parodysiu kaip vyksta pascal kompiliacija. Nebėkite ieškoti fps ar dar kito grafinio kompiliatoriaus. Kompiliuosime naudodami komandinę eilutę (terminalą, konsolę, vadinkite kaip norite).

Pirmiausia mums reikalingas pascal kompiliatorius:

sudo apt-get install gpc .

Reikalinga ir kokia nors programa. Ją pasirašyti galite bet kokiu teksto editoriumi. Aš parodomąją programą išsaugojau vardu [b]failas.pas[/b]. Programos kodas:

program linux_pascal;
var a, b: integer;
begin
Write(‘Įvesk a: ‘); ReadLn(a);
Write(‘Įvesk b: ‘); ReadLn(b);
Writeln(‘Suma: ‘, a+b);
end.

Tuomet mums lieka pasikeisti terminalo darbinį katalogą į tą, kuriame išsaugojome tekstinį failą. Mano atveju tai /home/xox/Darbastalis/pascal

cd /home/xox/Darbastalis/pascal

O dabar tiesiog imsime ir sukompiliuosime 😉

gpc failas.pas -o musu_programa

-o nurodo vietą, kur bus išvedama sukompiliuota programa, mano atveju direktorijos aš nekeičiau, ji bus ten, kur darbinė terminalo direktorija.

Paleisti programą galite labai paprastai:

/home/xox/Darbastalis/pascal/mano_programa

Mano terminalo langas, kartu su kompiliavimu, atrodo taip:

3 comments on “Pascal kompiliavimas linux aplinkoje”

  1. kamiccolo Reply

    Kuo konsolinis Linuxų kompileris pranašesnis už Windowsistų pamėgtą ir mokyklose naudojamą versiją? 🙂 galime labai laisvai operuoti įvairiomis kompiliavimo opcijomis. PAVYZDŽIUI: raktas -FuDIREKTORIJOS_PAV – nurodo prijungiamų Unitų biblioteką. Kuo tai patogu? Norėdami prijungti kokį Unitą su krūva priklausančių bibliotekų – arba turim VISAS su pilnu keliu nurodyti kode, arba kimšti tarp kompiliatoriaus numatytųjų libų, arba mesti tarp kompiliujamo sourco failų ir melstis visiems Microsofto dievams, kad tai suveiks (rofl).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *